Dalin pamje nga takimi Kurti-Scholz, pritet të dalin në konferencë për media

Periskopi.com Lajme

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka publikuar pamjet nga takimi që po mban me kancelarin gjerman, Olaf Scholz, në Qeverinë e Kosovës.

Të dy udhëheqësit pritet që të dalin në një konferencë të përbashkët për media.

Scholz më herët ka thënë se arsyeja e vizitës së tij në Kosovë dhe vendet e tjera të rajonit është se dëshiron që të promovojë procesin e anëtarësimit në BE të rajonit të Ballkanit Perëndimor dhe të mbështesë bashkëpunimin rajonal, konkretisht Procesin e Berlinit.

Gjithashtu, Scholz ka treguar se do të diskutohet edhe për një përgjigje të përbashkët kundër agresionit të Rusisë në Ukrainë.