Diego Maradona turpëron veten në ceremoninë nderuese nga Napoli (Foto)

Diego Maradona turpëron veten në ceremoninë nderuese nga Napoli (Foto)

Ish sulmuesi i Napolit dhe Argjentinës, Diego Maradona u nderua si qytetar nderi nga qyteti i Napolit, gjatë një ceremonie të organizuar në qytetin italian.

Napoli ka pensionuar fanelën me numrin 10 në vitin 2000, transmeton Periskopi.

Për këtë fakt Maradona tha se fanelën me numrin e tij mund ta bartë ylli i tanishëm i Napolit, Lorenzo Insigne.

Por ajo që ka dominuar në mediat italiane pas kësaj ceremonie ishin gjestet e Maradonas, i cili u duk pak si shumë në qejf gjatë mbrëmjes.

Në një moment ai hipi edhe mbi veturë dhe filloi ta zhvesh këmishën e tij.

Diego u përshëndet nga shumë tifozë të Napolit që kishin ardhur për ta parë.

Diego Maradona was back in Naples to receive a honorary citizenship of the city this week

The former striker looked a little worse for wear as he was instructed to cut a cake at the bash

Maradona then made an unconvincing go at separating the cake while others watched on

Scenes soon escalated with Maradona sitting on top of a car and beginning to take his top off

The former World Cup winner looked a little dazed as he sat atop the vehicle in the night air

The high-spirited Maradona gave his eyes a rub as he tried to take in his surroundings

Maradona looked to be enjoying the moment as he pulled his shirt apart in front of the cameras

The former Argentina striker was ushered down by gathered security outside the venue

Still playing up to the occasion, Maradona lapped up the attention of crowds outside the party

Ever the showman Maradona offered a wave to those around him from his vantage point

With a bow to his adorning fans Maradona sealed his exit, as concerned security looked on

The once world superstar was finally helped down by security and his companions

Diego Maradona has challeged Lorenzo Insigne to beat his goal tally for the Napoli No 10 shirt

 

Shpërndaje në: