Dodik: Asnjë politikan serb sot s’mund të kërkojë diçka më pak sesa kërkonte Lazari

Periskopi.com Lajme

Milorad Dodik, anëtari serb në presidencën e Bosnje dhe Hercegovinës – i cili njëkohësisht është nën sanksione nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës, ka thënë të martën se “asnjë politikan serb sot nuk mund të kërkojë diçka më pak sesa kërkonte Lazari në vitin 1389”.

Kjo deklaratë e tij erdhi teksa në Serbi shënohet “Vidvodani” një festë nacionale dhe fetare që përkujton princin Lazar – i cili në mesjetë ishte prirës i gjenocidit ndaj shqiptarëve.

Sipas Dodikut, misioni i Lazarit ishte që “populli serb ta ketë kombin, shtetin, lirinë dhe t’i mbrojnë vetë ato”.

Dodik ushtarët e Lazarit i ka cilësuar si “dëshmorë”, raporton Tanjug,