Doni të jeni në formë edhe 50 vjeç? Ja sekreti i Jennifer Lopez

Periskopi.com Zoya

Me siguri të gjithave mund t’ju ketë rënë në sy ditëlindja magjike e Jennifer Lopezit këtë vit, që pushtoi të gjitha mediat rozë, ndërsa ajo festonte 50-vjetorin.

Pamja e saj e adhuruar nga shumë vajza të jepte përshtypjen sikur Jenny nuk i kalonte më shumë se 30 vjeç.

Por cili është sekreti i gjithë kësaj bukurie?

“Unë i bëj të gjitha përpjekjet e mia për të jetuar një mënyrë jetese të shëndetshme,” i thotë Lopez PEOPLE në përmbledhjen e kësaj jave.

Duke ndjekur dieta të rrepta, qetësuese ose një orar të qartë stërvitjeje, superylli rrezatues përqendrohet në plotësimin e gjumit të mjaftueshëm – të paktën 7 deri në 9 orë në natë (“10 ose 11 orë në ditë pushimi”) – dhe pi shumë ujë.

Lopez vallëzon në studion e saj në shtëpi dhe kombinon rutinën e saj të stërvitjes me yoga dhe ngritje të peshave.

Dhe kur bëhet fjalë për zakonet e ngrënies, bukuroshja i jep vetes leje të kënaqet ose të shijojë ushqime të shijshme. “Unë nuk jam një ngrënëse e ushqimeve perfekte” thotë ajo, “por nëse ndjehem sikur kam qenë keq për disa ditë ose nëse përpiqem të pakësoj disa kile, bëj një pije proteinike në mëngjes dhe në darkë.

Një nga të preferuarat e saj? Një koktejl i shëndetshëm i bërë nga gjalpi i lulediellit, pluhuri proteinik  çokollate dhe banane.

Përtej ushqyerjes dhe fitnesit, ajo thotë se një nga çelësat për të qëndruar të bukur jashtë është të ushqeni shpirtërisht veten. Lopez mediton rregullisht dhe sugjeron që gjithmonë të jeni të lidhur me universin.

Rezultatet flasin vetë. “Unë thjesht po përpiqem të kujdesem për veten time,” thotë ylli i muzikës që mbushi 50 vjeç në korrik.”Unë mendoj se jam e varur nga kjo gjë”.

Shpërndaje në: