Dridhet Qeveria e Malit të Zi, shkarkohet ministri shkaku i rezolutës për Srebrenicën (VIDEO)

Periskopi.com Lajme

Derisa koalicioni qeverisës në Mal të Zi të bie dakord se çfarë të bëjë më tej, Fronti Demokratik vendosi të mos merrte pjesë në punimet e parlamentit, sepse besojnë se votuesit që votuan për largimin e Partisë Demokratike të Socialistëve në zgjedhjet parlamentare u mashtruan.

Një përfundim i tillë u bë mbrëmë, në minutën e fundit të seancës së Kuvendit, nga shefi i grupit parlamentar të demokratëve, Slaven Radunoviq.

Ai gjithashtu i tha kryetarit të Parlamentit Aleks Beçiq se ai nuk kishte mbështetjen e tyre, pasi Ministri i Drejtësisë, të Drejtave të Njeriut dhe Pakicave, Vladimir Leposaviq, ishte hequr nga detyra shkaku i mohimit të gjenocidit në Srebrenicë.

Deri te kjo erdhi pasi, me mbështetjen e Frontit Demokratik, buxheti i qeverisë për këtë vit u miratua, presidenti i Komisionit Shtetëror të Zgjedhjeve, Aleksa Ivanoviq, u hoq, Rezoluta për Srebrenica u miratua, si dhe disa ligje, raporton Vijesti.me, transmeton Klankosova.tv.

Leposaviq u shkarkua me sugjerimin e kryeministrit Zdravko Krivokapiq për shkak të deklaratës së diskutueshme mbi gjenocidin në Srebrenicë.

Më parë, Rezoluta mbi Srebrenicën u miratua, e cila dënon gjenocidin, por edhe të gjitha krimet e luftës gjatë luftës në vitet 1990. Në fillim të votimit, deputetët e DPS hynë në sallën e asamblesë, duke bojkotuar parlamentin për shkak të miratimit të ndryshimeve në Ligjin për Prokurorinë e Shtetit.

Rezoluta u miratua me 55 vota mbështetje, ndërsa 19 ishin kundër dhe shtatë deputetë abstenuan

Shpërndaje në: