Duket se një prodhues veturash ende s’ia ka kthyer shpinën Rusisë

Shumë prodhues të automjeteve e kanë ndërprerë prodhimin në fabrikat ruse, dhe i kanë ndalur eksportet për tregun rus. Por, me sa duket, këtë s’e kanë bërë të gjithë.

Periskopi.com Tech & Auto

Portali Carscoops i ka dërguar një kërkesë prodhuesit jugkorean Hyundai & Kiu, Group (HKG), për ta komentuar situatën aktuale dhe vendimin shumë kompanive për pezullimin e

“Grupi Hyundai & Kia është shumë i shqetësuar nga situata në Ukrainë. Kompania jonë është e fokusuar në ofrimin e sigurisë për punonjësit e saj në zonat e prekura. Prioritet i jonë është mirëqenia e njerëzve, prandaj ne do të vazhdojmë ta analizojmë ndërprerjen e mundshme të biznesin tone atje dhe t’i menaxhojmë situatat e paparashikuara, varësisht nga rrethanat,” ishte përgjigja që u dha nga HKG. Por, kur u pyetën sërish nëse planifikojnë ta ndalin prodhimin dhe eksportin në Rusi, zëdhënësii HKG nuk pranoi të komentonte.

Në ndërkohë agjencia Reuters njoftoi se fabrikat e koncernit jugkorean në Rusi nuk do të punojnë, ngase kanë mungesë të pjesëve.

Në dhjetë vitet e fundit prodhuesi i madh jugkorean i automjeteve ka investuar shumë në tregun rus. Fabrika HMMR (Hyundai Motor Manufacturing Russia) ka mbi 10 vjet që punon në Sestroret, afër Shën Petersburgut.

Shën Petersburgu e furnizon me automjete tregun e madh rus.