Dy gazetarë fitojnë Nobelin e Paqes: Luftuan për lirinë e shprehjes në vende si Rusia

Periskopi.com Lajme

Gazetarët Maria Ressa dhe Dmitry Muratov kanë fituar Çmimin Nobel për Paqe për vitin 2001.

Komiteti i Nobelit tha se çmimi iu ndahet pasi ata kanë mbrojtur lirinë shprehjes që është parakusht për demokracinë dhe paqen.

Dy gazetarët, sipas Komitetit, kane pasur kurajon që të luftojnë për lirinë e shprehjes në Filipine dhe Rusi.