Dyshohet se furnizoi Rusinë me dronë, ShBA-ja sanksione disa individëve e kompanive

Dyshohet se furnizoi Rusinë me dronë, ShBA-ja sanksione disa individëve e kompanive

ShBA-ja vendosi të martën sanksione ndaj shtatë personave dhe katër kompanive në Kinë, Rusi dhe Turqi, të cilët zyrtarët amerikanë pretendojnë se janë të lidhur me zhvillimin e programit të dronëve të Iranit.

ShBA-ja akuzon Iranin se ka furnizuar Rusinë me dronë të përdorur për të bombarduar civilët ukrainas.

Zhvillimi i fundit vjen pasi presidenti i Iranit, Ebrahim Raisi mohoi se vendi i tij kishte dërguar dronë në Rusi për përdorim në luftën në Ukrainë.

“Ne jemi kundër luftës në Ukrainë”, tha Presidenti Raisi të hënën teksa u takua me drejtuesit e medias në margjinat e konferencës kryesore globale në botë, takimi i liderëve të nivelit të lartë në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së.

Palët e sanksionuara të martën nga Zyra e Kontrollit të Pasurive të Huaja e Thesarit përfshijnë: një kompani iraniane të dronëve e sanksionuar më parë në 2008, tani bën biznes si Shahin Co., drejtuesit e saj, një grup prodhuesish të pjesëve ruse dhe dy shkëmbyes turq parash, Mehmet Tokdemir dhe Alaaddin Aykut, shkruan AP, transmeton KlanKosova.tv.

Thesari tha se veprimi bazohet në një sërë sanksionesh që lëshoi ​​marsin e kaluar, kur Thesari sanksionoi 39 firma të lidhura me një sistem të supozuar bankar në hije që ndihmoi në turbullimin e aktivitetit financiar midis firmave iraniane të sanksionuara dhe blerësve të tyre të huaj, përkatësisht për produktet petrokimike të prodhuara në Iran.

Ndër të tjera, sanksionet u mohojnë njerëzve dhe firmave aksesin në çdo pronë ose aset financiar të mbajtur në ShBA dhe pengojnë kompanitë dhe qytetarët amerikanë të bëjnë biznes me ta.

Tensionet midis ShBA-së dhe Iranit mbeten të larta, pavarësisht lirimit të pesë të të burgosurve amerikanë nga Irani këtë javë në këmbim të lirimit të afro 6 miliardë dollarëve në asetet e ngrira iraniane.

Shpërndaje në: