E jashtëzakonshme: Momenti kur thyhet rekordi 26-vjeçar në kërcim në Lojërat Olimpike nga Rojas

Periskopi.com Sporti

Dy herë kampionja e botës nga Venezuela, Yulimar Rojas ka vendosur rekord të ri botëror, teksa fitoi medaljen e artë olimpike në kërcimin e trefishtë të grave, të dielën.

Rojas kërceu 15.67 metra në kërcimin e gjashtë dhe të fundit në Tokio, duke thyer rekordin e mëhershëm prej 15.50 metrave, që ishte vendosur nga ukrainasja Inessa Kravets më 1995.

Ishte rekordi i parë botëror në Olimpiadën e Tokios në atletikë.

Shikoni më poshtë kërcimin historik. /Periskopi.com/

Shpërndaje në: