E thirri Kinën i shqetësuar se Trumpi mund t’i sulmonte me armë bërthamore, gjenerali mbron veten

Periskopi.com Lajme

Gjenerali kryesor amerikan, Mark Milley, ka mbrojtur veten pasi në një libër u raportua se kishte pasur thirrje telefonike ‘sekrete’ me Kinën rreth shqetësimeve se mund të plaste lufta bërthamore për shkak të gjendjes mendore të presidentit të kaluar, Donald Trump.

Thirrjet e tetorit dhe janarit të kaluar siguronin ushtrinë kineze, tha gjeneral Milley.

Z. Trump tha se pretendimet ishin të fabrikuara dhe se Republikanët kishin kërkuar shkarkimin e gjeneralit, raporton BBC, përkthen Periskopi.

Presidenti Joe Biden ka deklaruar se kishte “besim të madh” te gjenerali Milley.

Zëdhënësi i gjeneral Milleyt tha se thirrjet ishin në kuadër të “detyrave dhe përgjegjësive të tij”.

Telefonatat ke gjeneralin kinez Li Zuocheng u zbuluan të martën në disa fragmente nga libri i ri i dy raportuesve të Washington Post.

Libri i titulluar “Rreziku” [ang. Peril] tha që pas përplasjeve të 6 janarit në ShBA, Gjeneral Milley “ishte i sigurt se Trump kishte përjetuar degradim serioz mendor pas humbjes në zgjedhje”.

Ai më pas ishte i shqetësuar se Trump mund të shkaktonte shumë dëme duke pasur pushtetin deri më 20 janar.

Milley kishte siguruar gjeneralin Li se Amerika nuk do t’i sulmonte. “Nëse e bëjmë [ju sulmojmë], atëherë kinezët do t’i paralajmërojmë së pari,” citon fragmenti.

Libri po ashtu thotë se Gjeneral Milley i kishte thënë stafit të tij që nëse z. Trump urdhëron sulm me armë bërthamore, atëherë ai duhej ta konfirmonte para se kjo të kryhej.

Trump e ka akuzuar Milleyn për tradhti. /Periskopi

Shpërndaje në: