Edhe Johnsoni telefonon Putinin për një zgjidhje diplomatike lidhur me Ukrainën

Edhe Johnsoni telefonon Putinin për një zgjidhje diplomatike lidhur me Ukrainën

Boris Johnson do të telefonojë presidentin rus Vladimir Putin dhe do të vizitojë Evropën Lindore në ditët në vijim, ndërsa Mbretëria e Bashkuar rrit përpjekjet e saj diplomatike për të zgjidhur krizën kufitare me Ukrainën.

Kryeministri Johnson ka thënë se Britania e Madhe mund të vendosë trupa për të mbrojtur aleatët e NATO-s nëse Rusia pushton Ukrainën.

Nga kryeministria kanë thënë se Johnsoni do të përpiqet ta bindë Rusinë që të tërhiqet, raporton BBC.

Rusia, e cila ka mohuar se planifikon të pushtojë Ukrainën, ka vendosur rreth 100,000 trupa, tanke, artileri dhe raketa pranë kufirit të Ukrainës.

Është hera e parë që nga Lufta e Dytë Botërore që Rusia ka lëvizur trupa nga lindja e vendit në kufirin me Ukrainën.

Shpërndaje në: