Ekstremistja e djathtë i fiton zgjedhjet në Itali

Ekstremistja e djathtë i fiton zgjedhjet në Itali

Udhëheqësja e ekstremit të djathtë, Giorgia Meloni ka shpallur fitoren në zgjedhjet parlamentare në Itali dhe është në rrugën e duhur për t’u bërë kryeministrja e parë femër në vend. Përmes një postimi në rrjetet sociale, Meloni është shprehur se me këtë fitore të së djathtës, në Itali është shkruar historia. Ajo ia ka dedikuar fitoren militantëve të partisë dhe atyre të cilët e kanë mbështetur në rrugëtimin e saj. Koalicioni i qendrës së djathtë ka marrë deri më tani 44% të votave, teksa partia e Melonit, Vëllezërit e Italisë ka 26% të votave, shkruan La Repubblica. Nga ana tjetër, koalicioni i majtë është votuar në masën 27%.

Larepubblica bën me dije se projeksionet kanë konfirmuar exit poll-et dhe numërimi ka konfirmuar gjetjet, koalicioni i udhëhequr nga Vëllerëzit e Italisë ka një shumicë të qartë. Pasi qendra e djathtë ka fituar zgjedhjet politike, Giorgia Meloni ka deklaruar gjatë mesnatës se do të jetë një qeveri e udhëhequr nga IHD.

Në Senat, qendra e djathtë është mbi 43% dhe qendra e majtë 27%. FdI është partia e parë me më shumë se 26% të votave, Lega bie në 9% ndërsa Forza Italia është rreth 8%. Dhe përsëri: Pd e Enrico Letta është rreth 20%, Action-Italia Viva kalon 7%, Alleanza Verdi e Sinistra është mbi 3%, + Evropa 3%, Italexit rreth 2%, Unione Popolare rreth 1, 5%, Ne Moderat me 1.1 %. Lëvizja 5 Yje është në 15%. Në Dhomën e Përfaqësuesve në krye ka ende koalicionin e qendrës së djathtë me më shumë se 43% me FdI në 26.5%, Liga me pothuajse 9% dhe Forza Italia më pak se 8%, ndërsa qendra e majtë është në 27% ( Pd nën 20%). M5S është në 14.7% dhe Action-Itali i gjallë në pothuajse 8%.

Shpërndaje në: