Elon Musk – gazetarëve që i largoi nga Twitter: Mund të ktheheni, por me një kusht

Elon Musk – gazetarëve që i largoi nga Twitter:  Mund të ktheheni, por me një kusht

Pronari i ri i Twitter, Elon Musk, u ka ofruar mundësinë e rikthimit në platformë disa prej gazetarëve të cilët ai i ndaloi në Twitter, vetëm nëse ata i fshijnë statuset për të cilat ai në mënyrë të rreme pretendonte se ndanin vendndodhjen e tij “të saktë në kohë reale”.

Ky vendim i Musk erdhi pasi ai postoi një sondazh në profilin e tij personal i cili përfundoi të premten në mbrëmje me 59 për qind të pjesëmarrësve që votuan në favor të rikthimit të menjëhershëm të llogarive.

Musk kishte ndaluar të enjten Donie O’Sullivan të CNN, Ryan Mac të The New York Times dhe Drew Harwell të The Washington Post. Gazetari progresiv i pavarur Aaron Rupar, ish-prezantuesi i MSNBC Keith Olbermann dhe kolumnistja e Insider Linette Lopez u ndaluan gjithashtu, raporton CNN, transmeton Telegrafi.

“Njerëzit e dhanë verdiktin”, shkroi Musk të premten mbrëma pas sondazhit të tij, duke u zotuar të rivendoste llogaritë që ai kishte akuzuar në mënyrë të rreme për ndarjen e vendndodhjes së tij “të saktë në kohë reale”.

Por ndërsa llogaritë u bënë të shikueshme publikisht të shtunën, gazetarëve në fakt iu ndalua të postonin derisa të fshinin postimit për të cilat Musk kishte pretenduar se shkelnin rregullat e Twitter.

Në të kaluarën, Twitter kishte kërkuar heqjen e statuseve të cilat shkelnin rregullat në mënyrë që përdoruesit të rifitonin qasjen në llogaritë e tyre, por gazetarët në këtë rast kundërshtojnë fuqishëm se postimet e tyre shkelnin rregullat e Twitter.

O’Sullivan dhe Harwell të shtunën në mëngjes i thanë CNN se nuk kishin rënë dakord të fshinin postimet në Twitter dhe në vend të kësaj zgjodhën një opsion për të apeluar vendimin.

“Është gazetari,” shkroi Harwell në apelin e tij, një kopje e së cilës iu dha CNN. Harwell shtoi se statusi i tij nuk përfshinte një “link me informacionin privat të askujt”.

Shpërndaje në:
TË NGJASHME
Sot seanca ndaj Sveçlës, akuzohet për hedhje të gazit lotsjellës në Kuvend

Sot duke filluar nga ora 09:00 do të mbahet seanca ndaj Ministrit të Brendshëm të…

Grabitja e argjendarisë në Suharekë, edhe nga dy muaj paraburgim për katër të dyshuarit

Gjykata Themelore në Prizren ua ka vazhduar masën e paraburgimit edhe për nga dy muaj…

PSD thumbon partitë opozitare në Kuvend: Jemi opozita e vetme në Kosovë

Dy parti, Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës dhe NISMA kanë zyrtarizuar kohë më parë një…

Hill thotë se SHBA e mbështet Lajçakun edhe pse “disa ankohen ndaj tij”

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Beograd, Christopher Hill, i ka dhënë mbështetje…

Moti sot në Kosovë

Sot parashikohet të mbajë mot me vranësira të shpeshta dhe intervale me diell, ku priten…

Ymeri për deklaratat e Hovenierit: Nuk janë lajm i mirë për Kosovën

Ish-deputeti Visar Ymeri,  ka thënë se deklaratat e ambasadorit amerikan në Kosovë, Jeffrey Hovenier, nuk…

Xhaferi: Imazhi i Kosovës në sytë e ndërkombëtarëve ka rënë

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Talat Xhaferi, deklaroi se imazhi i Kosovës në sytë e…

SHBA-ja thotë se s’ka shenja se Rusia po përgatitet të përdorë armë bërthamore

Shtetet e Bashkuara (SHBA) nuk kanë parë ndonjë shenjë se Rusia është duke u përgatitur…