Elon Musk ‘kontrollon’ tregun e kriptove, tregon se cfarë kriptomonedha ka blerë

Periskopi.com Tech & Auto

Shefi i Tesla-s, Elon Musk zbuloi sot se në cilat kriptovaluta ka investuar kohët e fundit, transmeton Express.

Musk, një ithtar i njohur i kriptovalutave, zbuloi se ai nuk investoi në Shiba Inu Meme, megjithëse tweetet e tij rreth kësoj kriptovalute kanë shkaktuar një rritje të madhe të vlerës së saj në të kaluarën.

Në një seri postimesh në Twitter, ai përsëriti mbështetjen e tij për Dogecoin, duke e quajtur atë një “kript popullor”, siç bënë shumë nga punonjësit e tij në Tesla dhe SpaceX.

Por ai tha se nuk kishte asnjë lidhje me Dogecoin. Musk tha se as ai dhe as bashkëpunëtori i tij Jared Birchall nuk ishin në bordin këshillues të fondacionit duke punuar për ta promovuar atë.

Në një postim në Twitter, ai zbuloi se bleu Bitcoin dhe Ethereum, dy kriptovalutat më të mëdha në botë.

Dogecoin u ngrit për 7.7 për qind pas duke shkuar në vlerën e 0.27 dollarëve (0.20 £) të hënën në mëngjes.

Vlera e kriptovalutës Shiba Inu Meme u rrit më shumë se 50 për qind dhe arriti një rekord prej 0.000044 dollarë amerikanë të dielën, duke u bërë kështu kriptovaluta e njëmbëdhjetë më e madhe në treg.

Por kur një përdorues i Twitter e pyeti Musk se sa prek këtyre kriptomonedhave i posedon, përgjigja e tij ishte: “Asgjë”.

Deri në mëngjesin e së hënës, vlera e Shiba Inu Meme kishte rënë në 0.000039 dollarë.