Finlanda edhe përfundimisht vendos të aplikojë për anëtarësim në NATO

Periskopi.com Lajme

Finlanda dëshiron të bëhet shtet anëtar i NATO-s dhe do të aplikojë për anëtarësim në Aleancë, thanë presidenti finlandez, Sauli Niinisto dhe kryeministrja, Sanna Marin më 15 maj.

Ky njoftim i hap mundësinë zgjerimit të aleancës ushtarake 30-anëtarëshe, teksa pushtimi rus i Ukrainës po vazhdon.

“Sot, presidenti i Republikës dhe Komiteti për Politikë të Jashtme i Qeverisë janë pajtuar që Finlanda të aplikojë për anëtarësim në NATO, pas konsultimeve me Parlamentin. Kjo është një ditë historike. Është hapur një epokë e re”, thanë presidenti dhe kryeministrja e këtij shteti gjatë konferencës së përbashkët për media në Helsinki më 15 maj.

Javën e kaluar, si presidenti ashtu edhe kryeministrja finlandeze u shprehën në favor të anëtarësimit në NATO – një ndryshim i madh i politikës që është nxitur nga lufta në Ukrainë.

Finlanda ndan një kufi prej 1,300 kilometrash me Rusinë, dhe ka qenë shtet neutral, në aspektin ushtarak, për 75 vjet.

Por, pasi Rusia nisi pushtimin e Ukrainës më 24 shkurt, opinionin publik dhe politik ndryshoi në mënyrë dramatike, në favor të anëtarësimit.

Rusia ka thënë se do të ishte gabim që Helskini t’i bashkohet aleancës ushtarake perëndimore dhe kjo gjë do të dëmtonte raportet bilaterale.

Më herët gjatë kësaj jave, Niinisto u tha gazetarëve se “anëtarësimi në NATO nuk do të ishte kundër askujt”.

Ai tha se përgjigja e tij ndaj Rusisë do të ishte: “Ju e shkaktuat këtë. Shikoni veten në pasqyre”.

Parlamenti finlandez pritet që të mbështesë vendimin gjatë një seance në ditët në vijim, por një gjë e tillë konsiderohet formalitet.

Ky njoftim i Helsinkit vjen teksa diplomatët e NATO-s po takohen në Berlin për të diskutuar për mbështetjen e mëtejme për Ukrainën dhe për lëvizjet nga Finlanda dhe Suedia, por edhe të tjerët, që duan t’i bashkohen aleancës.