Ford tërhoqi 775 mijë vetura për shkak të një problemi në timon

Periskopi.com Tech & Auto

Ford ka vendosur të tërheqë 775 mijë modele Explorer SUV në të gjithë botën për shkak të një problemi në timon.

Me operacionin e tërheqjes që mbulon modelet Explorer të prodhuara midis 2013 dhe 2017, pritet që 676 mijë e 152 automjete të tërhiqen nga rrugët e SHBA-së, 59 mijë e 935 automjete nga Kina dhe 38 mijë e 600 automjete nga pjesa tjetër e botës.

E gjithë kjo pas një aksident trafiku që rezultoi me gjashtë të lënduar në SHBA, raporton cnn.

Nga ana tjetër, prodhuesi amerikan njoftoi gjithashtu një tërheqje për modelin F-350 Super Duty, i cili u prodhua në tregun e Amerikës së Veriut me 35 mijë njësi në 2020-2021.

Thuhet se operacionet e tërheqjes së Ford përfshijnë gjithashtu 41,000 modele Lincoln Aviator të prodhuara në 2020-2021.