Gara për Topin e Artë – kush janë të nominuarit dhe favoritët

Periskopi.com Sporti

Në kryeqytetin e Francës, në Paris, prestigjiozja ‘France Football’ ndanë çmimet për më të mirët e këtij viti në botën e futbollit.

Futbollisti më i mirë, futbollistja më e mirë, portieri më i mirë, lojtari më i mirë i ri dhe shumë çmime të tjera do të ndahen këtë ditë, përcjell Periskopi.

Messi është favoriti dhe sipas shumë medieve fituesi i Topit të Artë për këtë vit. Por, Lewandowski mbetet në garë deri në minutat e fundit.

Të nominuarit për Topin e Artë në kategorinë e meshkujve janë;

 • Cesar Azpilicueta (Chelsea)
 • Nicolo Barella (Inter Milan)
 • Karim Benzema (Real Madrid)
 • Leonardo Bonucci (Juventus)
 • Kevin De Bruyne (Manchester City)
 • Giorgio Chiellini (Juventus)
 • Cristiano Ronaldo (Manchester United)
 • Ruben Dias (Manchester City)
 • Gianluigi Donnarumma (Paris Saint-Germain)
 • Bruno Fernandes (Manchester United)
 • Phil Foden (Manchester City)
 • Erling Haaland (Borussia Dortmund)
 • Jorginho (Chelsea)
 • Harry Kane (Tottenham)
 • N’Golo Kante (Chelsea)
 • Simon Kjaer (AC Milan)
 • Robert Lewandowski (Bayern Munich)
 • Romelu Lukaku (Chelsea)
 • Riyad Mahrez (Manchester City)
 • Lautaro Martinez (Inter Milan)
 • Kylian Mbappe (Paris Saint-Germain)
 • Lionel Messi (Paris Saint-Germain)
 • Luka Modric (Real Madrid)
 • Gerard Moreno (Villarreal)
 • Mason Mount (Chelsea)
 • Neymar (Paris Saint-Germain)
 • Pedri (Barcelona)
 • Mohamed Salah (Liverpool)
 • Raheem Sterling (Manchester City)
 • Luis Suarez (Atletico Madrid)

Sipas të gjithë koeficientëve, Messi është favoriti për të marrë trofeun. Mbetet të shihet më vonë nëse historia do të shkruhet. /Periskopi/