Gashi për Naim Tërnavën: Bashkësitë fetare s’duhet të bëhen si Kishat Ortodokse serbe e ruse

Gashi për Naim Tërnavën: Bashkësitë fetare s’duhet të bëhen si Kishat Ortodokse serbe e ruse

Analisti dhe gazetari i njohur Astrit Gashi, ka reaguar pasi kryeimami kosovar, Naim Tërnava, në një konferencë urgjente bëri thirrje të ndërpritet greva në arsim dhe sipas Gashit e opinionistëve të tjerë kosovarë, bashkësitë fetare nuk kanë pse përzihen në punët e shtetit.

Gashi shkruan:

Cfare kerkon Bashkesia Islame dhe Kryeimami qe duan te nderhyjne se si te zgjidhen mosmarreveshjet mes punedhenesit (qeverise) dhe grevisteve (punekryesit)?

Ne Kosove keto ceshtje jane te ndara- dhe ne kete mosmarreveshje, qe po i demton nxenesit, nuk kane pse te tentojne te ndajne drejtesi bashkesite fetare.

Asnje bashkesi fetare ne Kosove nuk duhet te pretendoj te merr rolin qe e kane ta zeme Kishat Ortodokse Serbe e Ruse ne shtetet perkatese dhe as te Patriarkit Irinej ose pasuesit te tij Perforije ne Serbi!

Shpërndaje në: