Gaxheri: Nëse VV s’na jep Kryeparlamentarin, le ta diskutojmë postin e Kryeministrit

Periskopi.com Lajme

Deputetja e LDK-së, Besa Gaxheri ka thënë se nëse Vetëvendosja nuk do t’ia jap LDK-së kryeparlamentarin, mund ta diskutojnë postin e kryeministrit.

“Në qoftë se vërtetë dikush po do t’i ikë, në fakt jo dikush, por Vetëvendosje sepse e ka përgjegjësinë kryesore ta krijojë Qeverinë, duke thënë se nuk duan të kthehen mbrapa se zyrtari i lartë është caktuar kryetar Kuvendi dhe po donë t’i ikë realitetit që ata duan ta kenë krejtësisht pushtetin në duar, gjithçka në kontrollë”.

“E nëse nuk është kjo, atëherë që ne nuk po e kthejmë mbrapa kryetarin e Kuvendit, por po diskutojmë postin e kryeministrit, sepse qoftë LDK, qoftë VV nuk mund t’i ketë tri postet udhëheqëse në shtet, nuk ka asnjë mundësi. Kështu që nëse nuk pajtohet me propozimin e LDK-së që i ka thënë pas një viti kur ne e zgjedhim, e realizojmë qëllimin ose marrëveshjen për presidentin ne po e kthejmë prapë kryetarin e Kuvendit, nëse nuk mund ta bëjmë këtë hap atëherë po e marrim kryeministrin, kjo është shumë e thjeshtë”, ka thënë Gaxherri për Insajderin.

Shpërndaje në: