Gjendet pas 38 vjetësh trupi i ushtarit të zhdukur indian në Himalaje

Periskopi.com Lajme

Është gjetur trupi i një ushtari indian që u zhduk në Himalaje 38 vjet më parë.

Chandrashekhar Harbola dhe 19 kolegë të tij u përfshin në një ortek gjatë një operacioni patrullimi në akullnajën Siachen përgjatë kufirit Indi-Pakistan në 1984.

Pesëmbëdhjetë trupa u gjetën më vonë, por pesë mbetën të zhdukur.

Siachen është fusha më e lartë e betejës në botë dhe ushtarët nga të dy vendet vdesin në stuhi dhe ortekë.

Njësia e ushtrisë që pa trupin e Harbola gjeti gjithashtu një tjetër, por ende nuk ishte identifikuar, njoftoi agjencia e lajmeve PTI, raporton BBC, transmeton Klankosova.tv.