Gjiganti kinez i teknologjisë në gjyq me amerikanët

Periskopi.com Tech & Auto

Departamenti amerikan i Drejtësisë ka ngritur 13 akuza kundër gjigantit të teknologjisë kineze Huawei dhe zyrtarit të saj financiar, Meng Whazou.
Ndër akuzat janë ato për mashtrim bankar, pengim i drejtësisë dhe vjedhja e teknologjisë nga kompania amerikane T Mobile.

Meng u arrestua në Kanada muajin e kaluar në një kërkesë të SHBA.

Rasti ka tensionuar marrëdhëniet midis Kinës, Kanadasë dhe SHBA. /Express

Shpërndaje në: