Gjuajtja e lirë supernjerëzore e Juninhos kundër Barcelonës duhet të studiohet nga shkencëtarët

Periskopi.com Sporti

Juninho Pernambucano është qartazi gjuajtësi më i mirë i goditjeve të lira në histori të futbollit.

Kurdo që i mendoni mjeshtërit e gjuajteve të lira që kanë bekuar botën e futbollit, braziliani gjithmonë të vie në mendje së bashku me emra si David Beckham dhe Lionel Messi, transmeton Periskopi.

Sipas ‘The Sun’, Juninho mban rekordin botëror për më së shumti gola nga gjuajtjet e lira, duke mbajtur një epërsi me shtatë gola më shumë se Pele, teksa ka realizuar plot 77 të tilla nga ndërprerjet.

Dhe ndoshta nuk ka gjuajtje të lirë më të mirë nga Juninho që demonstron aftësitë e tij se ai në Champions League kundër Barcelonës në shkurt të vitit 2009.

Shikoni më poshtë. /Periskopi.com/