‘Google Mars’ publikon pamjet ku shihen disa ndërtesa në planetin e Marsit (Video)

Periskopi.com SOK

Google Mars është një faqe interneti si Google Earth, por përdoruesit mund të zmadhojnë imazhet satelitore të sipërfaqes marsiane.

Nëse përdoren koordinata të caktuara ajo tregon një koloni artificiale të ndërtesave të bardha të ngjashme si panelet diellore.

Përdoruesit mund të zmadhojnë imazhin ku duken banesat, duke treguar se është një kompleks i vërtetë artificial i ndërtuar, raporton “Hidden-truth”, transmeton Periskopi.

Por ka pak shanse për një banim jashtëtokësor, pasi imazhet janë të rreme dhe u ngarkuan në Google Mars, nga Google për një shaka të Ditës së Gënjeshtrave të Prillit këtë vit.

Gjigandi i internetit lëshoi ​​një tregim fiktiv në atë kohë për të thënë se kishte ngritur një depo në Mars.

Megjithatë, një seri teorish të komplotit kanë dalë në YouTube, duke pyetur nëse kompleksi mund të ekzistojë.

Web faqja e teorisë së komplotit Disclose.tv drejtoi një artikull me titull “Çfarë? Objektet në Mars të ekspozuara nga Google Mars.”

Ajo tha: “Këto ndërtesa që mbështeten në panele diellore, energji të vazhdueshme dhe antenë radio parabolike.”

“Ka edhe imazhe të brendshme të këtyre imazheve, gjë që na bën të mendojmë se kjo është një shaka nga NASA.”

“Google/NASA duke na tallur me ne apo çfarë?”

“Çfarë do të thotë të manipulosh imazhet e një ekosistemi shkencor?”

“A dëshiron të tallesh me njerëz? A do ta varrosësh të vërtetën në 1000 gënjeshtra?”/Periskopi/