Granatimet në centralin bërthamor Zaporizhia, Putin dhe Macron pajtohen që…

Periskopi.com Lajme

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin dhe ai i Francës, Emmanuel Macron, janë pajtuar për nevojën që të vizitohet centrali bërthamor në Zaporizhzhia të Ukrainës nga inspektorët nga Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë Atomike (IAEA), ka njoftuar Kremlini raporton BBC.

Gjatë bisedës telefonike, Putini ka fajësuar Kievin për granatimet në afërsi të centralit.

Ukraina e ka akuzuar Rusinë për të njëjtën gjë. Presidenti i Ukrainës e ka akuzuar Rusinë për shantazh nuklear.

Inspektorët ndërkombëtarë pritet të lejohen ta vizitojnë centralin në Zaporizhzhia muajin e ardhshëm, është thënë nga diplomati rus Mikhail Ulyanov.