Grand Prixi në Austri: Lewis Hamilton më i shpejti në garën e parë pas koronavirusit

Periskopi.com Sporti

Lewis Hamilton ishte më i shpejti me Mercedesin e tij në garëne aprë testuese në Austri.

Kampioni i botës ishte 0.356 sekonda më i shpejtë se bashkëngasësi i ekipit, Valtteri Bottas, me të dy që vozitën bolidë të zinj për të promovuar vlera anti-raciste dhe diversitet, transmeton Periskopi.

Kjo garë ishte e para e sezonit pas pezullimit të gjatë të sezonit në Formula 1 për shkak të koronavirusit.

Kjo është vetëm gara e parë nga tetë sa janë planifikuar në Evropë.

Max Vertappen doli i treti me 0.602 sekonda prapa vendit të dytë.

Ngasësit e Ferrarit, Charles Leclerc dhe Sebastian Vettel zunë pozitat 10 respektivisht 12, por nuk garuan me gomat më të shpejta, teksa kanë paralajmëruar se presin që të kenë vështirësi këtë sezon, të paktën derisa bolidi i tyre të ridizajnohet në kohë për garën e tretë në Hungari pas dy javëve. /Periskopi.com/

Shpërndaje në: