Heqja e xhaketës UÇK: Veprimet tjera kontroverse të Shaqirit në raport me shqiptarët

Periskopi.com Sporti

Xherdan Shaqiri mund të jetë një ndër futbollistët më të mirë me origjinë shqiptare të të gjitha kohërave, por raporti i tij me shqiptarët ka qenë larg së qeni i përkryer.

Pas ndeshjes me Irlandën e Veriut, derisa ai po fliste për mediat zvicerane, një person i hedh supeve një xhaketë ku dukej edhe emblema e UÇK-së.

Shaqiri e hoqi në mënyrë të shëmtuar këtë xhaketë me emblemën që i dha lirinë e më pas edhe pavarësinë shtetit të Kosovës.

Sidoqoftë, edhe të tjera momente kanë ndodhur në karrierën e Shaqirit që e tregojnë si jo-perfekte lidhjen e tij me shqiptarët, e në veçanti me shqiptarët e Kosovës, përcjell Periskopi.

Shaqiri refuzon Shqipërinë, dhe më pas refuzon Kosovën

Edhe pse mund të ketë qenë një zgjedhje krejtësisht profesionale, refuzimi që ai i ka bërë kombëtares së Shqipërisë dhe përfshirja në polemika me përfaqësuesit e futbollit shqiptar ka lënë shije shumë të keqe te të gjithë tifozët e Shaqirit.

Talenti i tij doli në pah, mu në kohën kur Shqipëria po mblidhte shumë futbollistë kosovarë që nuk e kishin ende kombëtaren e tyre.

Edhe pse shumë futbollistë nga diaspora me origjinë nga të gjitha trevat shqiptare i thanë PO kombëtares së Shqipërisë – çka kulmoi në suksesin e pabesueshëm me kualifikimin në Euro2016 – Shaqiri as nuk ia shtroi vetes dilemën për kombëtaren.

Më pas, Shaqiri ka pasur mundësinë të ndërmerrte veprime ligjore për ta përfaqësuar kombëtaren e Kosovës, por sërish nuk bëri asgjë.

Shaqiri pendohet për shqiponjen e tij

Ishte kampionati botëror “Rusia 2018”. Shqiptarët nga e mbarë bota ndiheshin krenarë të kishin në këtë kompeticion madhor që mbahej në Rusi disa futbollistë që flisnin shqip e me të cilët ndihej e përfaqësuar deridiku në mungesë të kombëtareve tona.

Shaqiri i shënoi një gol të bukur Serbisë, një natë vere të 2018-s midis Rusisë, dhe kontribuoi në fitoren e Zvicrës. Ai bëri shqiponjën me duar duke na e rritur krenarinë të gjithë shqiptarëve që po e shihnim ndeshjen. UEFA i dha një gjobë prej disa mijëra eurosh. Edhe pse shqiptarët e dinin se rroga e tij ishte e majme, dhe se ai mund ta paguante fare lehtësisht, ata u mblodhën së bashku dhe kontribuan në këtë fitore.

Por, Shaqiri më pas kishte shprehur pendesën e tij të thellë për veprimin që na bëri të gjithë krenarë dhe u zotua që s’do ta përsëriste.

Golat kundër Shqipërisë

Xherdan Shaqiri i ka shënuar plot dy gola kombëtares së Shqipërisë. Të parin, më 11 shtator 2012 në Lucern në kuadër të Kualifikimeve për Kampionatin Botëror të vitit 2014.

Të dytin, ai e shënoi një vit e një muaj më pas, në stadiumin legjendar Qemal Stafa të Tiranës. Ai kontribuoi me një gol dhe një paraqitje fenomenale në fitoren e rëndësishme të Zvicrës si mysafir ndaj kombëtares tonë.

Kapiten Xhaka

Xherdan Shaqiri ka refuzuar të luajë për kombëtaren e Zvicrës për një kohë, pasi Zvicra e kishte emëruar kapiten Granit Xhakën.

Marrëdhëniet mes lojtarëve me origjinë nga Kosova raportohet të jenë të mira, por megjithatë refuzimi i Shaqirit për të luajtur për Zvicrën la shije shumë të keqe te të gjithë tifozët shqiptarë të kombëtares helvetike.

Pavarësisht pikave kontraverse, Shaqiri ka shprehur vazhdimisht krenarinë e tij me prejardhjen shqiptare. /Periskopi

Shpërndaje në: