Hitler nuk kishte bërë vetëvrasje, ai ka jetuar në Amerikën Jugore, e thonë faktet e reja (Dokument)

Periskopi.com SOK

Duket se spekulimet për fatin e Adolf Hitlerit nuk do të përfundojnë kurrë, veçanërisht tani që detajet e reja tronditëse janë zbuluar.

Një dokument i ri i deklasifikuar i dokumenteve të CIA’s konfirmon në mënyrë indirekte se udhëheqësi nazist mund t’i ketë mbijetuar Luftën së Dytë Botërore dhe të shpëtojë në Kolumbi në vitin 1954. Duke folur për “Sputnik”, Abel Basti, autor i librave të shumtë mbi praninë e mundshme të Hitlerit në Amerikën e Jugut, dha mendimet e tij nëse dokumenti mund të jetë autentik.

Adolf Hitler

Ai tha se “fakti i ri që lidhet me gjithë këtë është se Shtetet e Bashkuara të Amerikës i kanë vendosur këto dokumente në internet”. Sipas tij, udhëtimet kolumbiane të Hitlerit u zhvilluan në vitin 1954, të cilën ai përkonte me dëshminë e kthimit të tij në Bariloche në Argjentinë në vitin 1955.

“Ai u largua nga Argjentina, kaloi territorin e Perusë dhe vetëm atëherë erdhi në Kolumbi”, sipas Bastitk, raporton “Sputnik International”, transmeton Periskopi.

“Nëse shohim hartën politike të botës në atë kohë, mund të shohim se në vitin 1954, në Argjentinë, Kili, Peru, Ekuador, Kolumbi dhe Venezuelë ishin vendosur diktaturat ushtarake. Në atë kohë, forcat ultra-të djathta në botë, vendosën besnikëri ndaj ideologjisë naziste, kështu që nazistët mund të lëviznin nëpër Amerikën Latine pa u ndëshkuar”, tha ai.

A recently declassified CIA document on Hitler

A recently declassified CIA document on Hitler

A recently declassified CIA document on Hitler

 

Duke sugjeruar se Hitleri mund të ishte në Kolumbi nën emrin e Adolf Schrittelmayor, Basti tha se “nuk dyshon” autenticitetin e fotos që tregon ish-kalimtarin të SS’ve, Phillip Citroen, me një njeri që duket si Hitleri.

Fotografia, e bërë në qytetin kolumbian të Tongës, daton që nga viti 1954.

Kur u pyet se përse Hitleri nuk pësoi të njëjtin fat si Adolf Eichmann, i cili ishte përgjegjës për vdekjen e miliona hebrenjve në kampet e përqendrimit dhe i cili u dënua me vdekjen në vitin 1960 pas arratisjes në Argjentinë, Basti tha se “kishte marrëveshje të caktuara dhe bashkëpunim të ngushtë me lojtarë politikë dhe financiarë.”

Sipas tij, shërbimet sekrete gjermane “duke punuar së bashku me homologët izraelitë” nuk dinin vetëm për vendndodhjen e Eichmann, por edhe emrin e tij të rremë. “Megjithatë, para vitit 1960 nuk u mor asnjë vendim politik për të kapur Eichmann,” tha Basti.

Kur u pyet se çfarë mendon për teorinë zyrtare se Adolf Hitleri kreu vetëvrasje në bunkerin e Berlinit më 30 prill, në kohën e përparimit të shpejtë të trupave të Ushtrisë së Kuqe në kryeqytetin gjerman, Basti u përgjigj në këtë mënyrë: “Nëse respektoni në mënyrë rigoroze teorinë zyrtare historike, do ta dini se pas Luftës së Dytë Botërore Gjermania nuk e njohu Hitlerin si të vdekur”.

“Për mungesën e trupit apo të provave relevante, Hitleri besohej se ishte zyrtarisht i gjallë për të paktën 10 vjet pasi u arratis nga Gjermania. Deklarata për vdekjen e Fuhrerit, e bërë nga Gjermania në vitin 1955, është në fakt një prezumim i vdekjes së tij sesa fakti”, sipas Bastit.

“Ne kemi shumë dokumente të deklasifikuara nga FBI dhe CIA, të cilat dëshmojnë se pas luftës, Hitleri ishte në Amerikën e Jugut.”

“Për shembull, në vitin 1952, Presidenti i atëhershëm amerikan Eisenhoëer deklaroi se nuk ka dëshmi se Hitleri vdiq në bunkerin e Berlinit,” tha ai./Periskopi/