Hoxhaj: PDK e gatshme të futet në procesin e dialogut, por pa Asociacionin në tavolinë

Periskopi.com Lajme

Nënkryetari i Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), Enver Hoxha, ka thënë se PDK’ja është e gatshme të hyjë në procesin e negociatave në mes të Kosovës dhe Serbisë, me qëllim që të diskutohet njohja e Kosovës nga Serbia. Por, assesi të diskutohet për çështjen e asociacionit.

“Në proceset e tilla si ky i dialogut duhet të hyhet sa me më vetëbesim dhe mendim të plotë strategjik. Dialogu në mes të Kosovës dhe Serbisë do duhej të riformatizohet, të merrej vetëm me një temë, me njohjen e Kosovës. Në një proces të tillë, PDK’ja natyrisht që do të pranonte të japë kontribut në shërbim të vendit. Por, jo një dialog që merret me asociacionin”, shtoi Hoxhaj.

Ndërsa për Qeverinë Hoti, Hoxhaj thotë se deri tash i mungojnë rezultatet konkrete.

“Mendojmë se kjo qeveri fillimin e ka pasur si qeveri e lodhët, punën e ka pasur të lodhët dhe deri tash nuk ka rezultate konkrete”, është shprehur Hoxhaj në një debat televiziv.

Tutje, ai thotë se kjo qeveri nuk ka kapacitet politik të përvojës dhe dijës të përballet me sfidat dhe temat e mëdha si procesi i dialogut me Serbinë.

“Në të njëjtën kohë është një qeveri e cila ka sfida dhe tema të mëdha të cilat janë përtej kapacitetit të saj politik, të përvojës dhe dijës”, shtoi Hoxhaj.

Shpërndaje në: