Hydajet Hyseni për Besnik Bislimin: Nuk e kam të qartë çka ka dashur të thotë

Periskopi.com Lajme

Zëvendëskryeministri i Kosovës njëherësh udhëheqësi i dialogut teknik për bisedime me Serbinë, Besnik Bislimi ka shkaktuar reagime të ashpra kur doli në konferencë për media të enjten për të folur për takimin që pati në Bruksel për çështjen e dialogut e Kosovës me Serbinë.

Bislimi tha se me Serbinë janë pajtuar që që të hapen të gjitha arkivat, përfshirë ‘edhe ato’ të UÇK-së.

Por në mesin e shumë reagimeve, nuk kemi dëgjuar ende një të tillë nga bashkëpartiakët e Besnik Bislimit që njëherësh kanë qenë luftëtarë të UÇK-së e veprimtarë të çështjes kombëtare.

I kontaktuar nga Periskopi, deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje Hydajet Hyseni tha se ‘ nuk e ka të qartë atë që ka thënë z Bislimi’.

Ish Kryetari i Shoqatës së të Burgosurve Politikë të Kosovës, ka sugjeruar që të kontaktohet vet zëvendëskryeministri Besnik Bislmi që të sqarojë atë deklaratë.

Nuk e kam dëgjuar deklaratën e Besnik Bislimit dhe nuk e kam të qartë atë që ka dashur ta thotë. Është mirë ta kontaktoni z Bislimi që ta sqarojë atë. Ndoshta më vonë mund të flasim për këtë temë”, tha Hyseni për Periskopin.

Kujtojmë se krerët e UÇK-së kanë thënë vazhdimisht se UÇK-ja nuk ka arkiv./Periskopi/

Shpërndaje në: