I hapet rruga Shqipërisë për integrimin! Bullgaria heq veton për Maqedoninë e Veriut

I hapet rruga Shqipërisë për integrimin! Bullgaria heq veton për Maqedoninë e Veriut

Bullgaria ka hequr sot veton ndaj Maqedonisë së Veriut, duke i hapur rrugë integrimit të Shqipërisë në Bashkimin Europian. 

Lajmi është bërë i ditur nga komisioneri për zgjerim Oliver Varhelyi, i cili e quan vendim historik për Europëm

“Falenderojmë liderin e opozitës Gerb @BoykoBorissov për marrjen e një vendimi historik për Evropën dhe për pranimin e negociatave me Maqenonine e Veriut bazuar në propozimin francez që lejon vazhdimin me hapjen e negociatave të anëtarësimit me Maqedonine e Veriut”, shkruan Varhelyi në Twitter.

Shpërndaje në: