Instituti Musine Kokalari thotë se ndihma qeveritare për gratë lehona rrezikon t’i lë ato vetëm si nëna

Periskopi.com Lajme

Instituti për Politika Sociale “Musine Kokalari” ka bërë një analizë të vendimit të Qeverisë së Kosovës për t’i ndihmuar gratë lehona në vendin tonë me 7 milionë euro.

Instituti në fjalë paralajmëron qeverinë se nëse nuk ka rritje të punësimit të grave, atëherë këto pagesa “rrezikojnë t’i paraqesin dhe vendosin gratë në një rol njëdimensional shoqëror – atë të nënës”, përcjell Periskopi.

Ata kanë propozuar masa të tjera të punësimit të grave, të cilat do të shkonin paralel me këtë ndihmesë.

Ky institut ka bërë edhe kalkulimet për buxhetin e Kosovës nga masa për lehonat.

Për të parë raportin e plotë ju lusim të klikoni KËTU.

Shpërndaje në: