iPhone i parë origjinal pritet të shitet për mbi 50 mijë dollarë në ankand

iPhone i parë origjinal pritet të shitet për mbi 50 mijë dollarë në ankand

Një iPhone origjinal, ende në paketimin e tij, pritet të shitet për më shumë se 50,000 dollarë në ankand.

iPhone, i lëshuar në vitin 2007, përmban një ekran 3.5 inç dhe një kamerë 2 megapixel. Nëse arrin vlerësimin e tij, do të shitet për më shumë se 80 herë më shumë se çmimi origjinal prej 599 dollarësh.

Celulari u hodh në ankand nga pronarja e saj amerikane Karen Green, e cila e mori si dhuratë nga miqtë.

Për shkak se telefoni nuk funksiononte në ofruesin e rrjetit që përdorte ajo, Green thjesht e la atë në një raft, të papërdorur.

Ajo kuptoi se ishte ulur në një minierë të mundshme ari kur pa se një iPhone origjinal, i pahapur ishte shitur për 10,000 dollarë.

Green thotë se të ardhurat e ankandit do të përdoren për të ndihmuar me kostot e drejtimit të studios së saj të tatuazheve kozmetike në Neë Jersey.

Ankandi, i drejtuar nga LCG Auctions, filloi mbrëmë dhe mbyllet më 19 shkurt.

Green tha: “Mendova me vete: ‘O Zot, mendoj se e kam origjinalin. E thirra djalin tim dhe i thashë: ‘Shko merr telefonin dhe sigurohu që të mos hapet”.

Tetorin e kaluar, një iPhone i gjeneratës së parë doli në ankand për gati 40,000 dollarë, shkruan DailyMail.

Ajo shtoi: “Nëse do të mund ta mbaja telefonin edhe për 10 vjet të tjera, ndoshta do ta bëja. Arsyeja e vetme pse po shes atë telefon është sepse më duhet ta mbështes këtë biznes”.

Ofertimi do të fillojë me 2,500 dollarë, por telefoni vlerësohet të arrijë në 50,000 dollarë ose më shumë, bazuar në çmimin e shitjes në ankandin e tetorit dhe mbulimin e tij të gjerë mediatik.

Shpërndaje në: