Ish-kapiteni i forcave ajrore të SHBA’së: UFO kanë shkatërruar 10 raketa bërthamore

Periskopi.com SOK

Teoricienët e konspiracionit besojnë se dëshmitarët e profilit të lartë u kanë kërkuar atyre të mbeten të qetë për ngjarjet e lidhura me jashtëtokësorët. Megjithatë, një ish-kapiten i Forcave Ajrore të SHBA’së ka thyer atë premtim.

Kapiteni David D Schindele ishte komandanti i ekuipazhit të raketave balistike të Minuteman I, i bazës së avionit ajror të Minotit në Dakotën e Veriut.

Schindele ishte në një strukturë të kontrollit të nisjes, pranë Mohall, Dakota e Veriut në dhjetor të vitit 1966, kur ndodhi një ngjarje e çuditshme.

Schindele pohoi se një UFO shkatërroi dhjetë raketa bërthamore në të cilat ai ishte përgjegjës.

UFO’t u raportuan në zonën lokale, sipas historisë së faqes së parë të “Minot Daily News” më 6 dhjetor 1966, raporton “Hidden-truth”, transmeton Periskopi.

Schindele deklaroi se zyrtarët e forcave ajrore e urdhëruan atë të heshte për këtë ngjarje. Megjithatë, ai tani ka pohuar se do të tregojë historinë e vërtetë të ngjarjes në librin e ri të titulluar “Ajo kurrë nuk ka ndodhur, Vëllimi 1.”

Schindele zbuloi se shumë prej tyre dëshmonin ngjarje të panevojshme në objektet e Minutemanit, por të gjithë u udhëzuan të mbyllnin gojën rreth këtij rasti.

Schindele tha se ai kaloi gjashtë vjet e gjysmë për vëllimin e parë dhe gjithashtu kuptoi se një vëllim i dytë do të ishte i nevojshëm për ta bërë atë të plotë./Periskopi/