Ish-kryenegociatorja Tahiri: Skenar djallëzor i Serbisë që veriu të kthehet në protektorat, Qeveria të ketë kujdes

Periskopi.com Lajme

Tahiri bën apel që Qeveria e Kosovës të bëjë kujdes, ta shtensionojë situatën aktuale dhe të mos shkojë kjo çështje në Bruksel.

Ndër të tjera, Tahiri paralajmëron se një situatë e tillë mund ta kthejë veriun në protektorat, i cili është skenar i Serbisë.

Postimi i plotë:

Situata e sot ne pjesen veriore eshte tensionuar nga nderhyrjet e ligjshme te Policise. Mirepo Qeveria duhet te kete kujdes, ta kontrolloj dhe shtensionoj situaten, dhe mos ta bjerr punen qe kjo ceshtje te shkoj ne Bruksel, sic e beri me rastin e zbatimit te marrveshjes se Brukselit per targa. Ka rrezik qe i krejt veriu te kthehet ne protektorat, qe eshte skenar djallezor i Serbise. Kam terhequr verejtjen per kete skenar kur Qeveria pranoi ne dialogun e Brukselit qe KFOR-i te vendoset ne zonen e dy pikave kufitare ne veri.

Shpërndaje në: