Ish-ylli i Premierligës është thirrur nga Vladimir Putin për të luftuar për Rusinë

Ish-ylli i Premierligës është thirrur nga Vladimir Putin për të luftuar për Rusinë

Ish-ylli i Premierligës, Diniyar Bilyaletdinov është thirrur nga Vladimir Putin për të luftuar si pjesë e ushtrisë ruse në luftën kundër Ukrainës.

Putini u përpoq të rekrutonte një shtesë prej 300,000 trupash në ushtrinë e tij, me stafin e ekipit kombëtar të futbollit të Rusisë që refuzoi të kthehej në shtëpi pas ndeshjes së tyre në Kirgistan, shkruan Periskopi.

Babai i Bilyaletdinov, Rinat konfirmoi për sports.ru, se ish-ylli i Evertonit ishte një nga njerëzit e thirrur për të luftuar në luftë.

Ai thotë se përfaqësuesi i Kombëtares ruse mori një thirrje nga zyra regjistrimit ushtarak.

“Diniyar me të vërtetë mori një thirrje”, tha fillimisht ai.

“Është e vështirë të flasësh për emocione, sepse ai nuk ka shërbyer, edhe pse ka kryer shërbimin ushtarak, por ka qenë specifik me paragjykim sportiv, ka qenë 19 vite më parë.

“Dmth po, ka bërë betimin, por ka shërbyer në linjën sportive, ligji thotë akoma – të thërrasin njerëz deri në 35 vjeç, dhe ai është 37, kështu që këtu ka një lloj mospërputhjeje.

“Tani ai do të zbulojë nëse kjo axhendë është e saktë apo nëse është dërguar herët. Çdo gjë mund të ndodhë.”

Ai shtoi: “Nëse ka pasur një mobilizim të përgjithshëm, atëherë nuk ka nevojë të bëhen pyetje. Ndërkohë, presidenti ka vendosur një të pjesshëm, gjithçka duhet të jetë sipas ligjit”.

Bilyaletdinov iu bashkua Evertonit në vitin 2009 dhe luajti 59 herë gjatë tre sezoneve të tij në klub, megjithatë, ra në konflikt me klubin pasi humbi vendin e tij në ekipin e parë në fund të kontratës së tij.

Shpërndaje në: