Ja çka do të ndodh në natën e gjatë zgjedhore në Amerikë

Ja çka do të ndodh në natën e gjatë zgjedhore në Amerikë

– 270: numri magjik –

Të martën, më 8 nëntor në SHBA, nuk do të ketë një zgjedhje presidenciale unike në të gjithë territorin, por 51 mini-zgjedhje në çdo shtet dhe në kryeqytetin federal të Uashingtonit që do të ndjekë një për një para ekranit, me 12 shtete kyçe të pranueshme për të balancuara so nga njëri krah ashtu dhe te tjetri dhe që do të ngjyrosin progresivisht hartën zgjedhore të Amerikës me ngjyrë të kuqe për republikanët dhe blu për demokratët.

Kjo hartë interaktive bën çdo katër vjet kënaqësia e televizioneve dhe medias në internet sepse kjo jem një fotografi strikte, orë pas ore, përgjatë gjithë kësaj mbrëmje zgjedhore unike, raportim mes forcës republikane dhe demokrate.

Gjatë gjithë ditës së martë, edhe pse miliona amerikanë kanë votuar tashmë në mënyrë të parakohshme, votimit do të zhvillohet në mënyrë indirekte sepse qytetarët do të zgjedhin zgjedhësit e mëdhenj që do të emërojnë më 19 dhjetor Hillary Clinton ose Donald Trump. Në total janë 538 zgjedhës të mëdhenj. Numri i tyre varion sipas shteteve në funksion të popullsisë së tyre.

Për të hyrë në Shtëpinë e Bardhë më 20 janar 2017, numri magjik është 270, maxhoranca absolute nga 538 anëtarë. Në 48 shtete, zgjedhja është në pjesën më të madhe me një tur, gjë që nënkupton se kandidati që kryeson ka marrë mbështetjen e të gjithë zgjedhësve të mëdhenj të Shtetit.

 

– Mbrëmje me të papritura –

Amerikanët do të zgjedhin presidentin e tyre dhe zëvendëspresidentin duke votuar në një territor të gjerë ndarë nga katër fasha oraresh. Qendrat e para të votimit do të mbyllen në krahun lindor në orën 00:00 GMT të mërkurën dhe të fundit në Alaska në orën 06:00 GMT të të mërkurës.

Festimet do të fillojnë në orën 19:00 të ditës së martë (00:00 GMT e mërkurë) kur të gjithë qendrat e votimit nga Xhorxhia, Karolinë e Jugut, Virginia dhe Vermonti si dhe në Indiana dhe Kentucky do të kenë përfunduar votimet.

Të papriturat e para mund të shfaqen në Xhorxhia nëse Donald Trump humb këtë shtet të pjesës jugore fituar zakonisht nga republikanët dhe nga Virxhinia nëse ky shtet, fituar në vitin 2012 nga presidenti demokrat, Barack Obama, i ikën nga duart Hillary Clintonit.

Gjysmë ore më vonë, në 00:30 GMT, tronditja mund të ndodhë në shtetet kyçe të Ohajos dhe Korlinën e Veriut që numërojnë respektivisht 18 dhe 15 zgjedhës të mëdhenj. Ohajo, shtet rural dhe industrial ka qenë historikisht demokrat dhe Karolina e Veriut historikisht republikane.

 

– Por, të dyja mund të kalojnë në kampin tjetër –

Rreth orës 01:00 GMT dhe 02:00 GMT, është një uragan i 30 shteteve dhe dhjetëra zgjedhësve të tyre të mëdhenj që do të ngjyrosin me të kuqe ose blu hartën zgjedhore.

Do të duhet të pritet më vendimtarja Floride dhe 29 zgjedhësit e mëdhenj, fituar nga Barack Obama më 2012 në përfundim të numërimit katërditor të votave. Ky shtet në jug mbajti pezull planetin në vitin 2000 për të zgjedhur mes George W. Bush dhe Al Gore.

Për të parë gjithashtu New Hampshire, shtet rural me pikëpamje të pavarur, normalisht demokrat por shumë i luhatur këtë vit dhe Pensilvaninë, bastion industrial me 20 zgjedhës të mëdhenj.

Në mesnatë në Evropë, në orën 02:00 GMT të mërkurën, Arizona dhe Teksasi, shtete konservatore dhe kufitare me Meksikën, mund t’i përkasin Clintonit. Nga ana tjetër, Kolorado, Miçigani dhe Wisconsin, bastione demokrate me 35 zgjedhës të mëdhenj, mund t’i luajnë kartat në favor të Trumpit.

– Clinton apo Trump deri në mesnatë? –

Televizionet që do të japin rezultatet shtet për shtet në sajë të një sistemi të sofistikuar për rinumërimin e pjesshëm të votave, sonzhet në qendrat e votimit dhe parashikimet e tyre, nuk parashikojnë përgjithësisht 55 zgjedhësit e mëdhenj nga Kolifornia fituar nga demokratët për të qenë pranë emrit të presidentit të ardhshëm të SHBA-së.

Këtë vit duke pasur parasysh rezultatet e ngushta në sondazhe këto ditët e fundit, mbrëmja në SHBA, nata në Evropa mund të jetë shumë e gjatë, kryesisht nëse asnjë rezultat nuk del në Florida.

Shpërndaje në: