Javë me mot me diell dhe vranësira

Periskopi.com Lajme

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës (IHK) ka bërë të ditur se java e tretë e nëntorit parashihet me mot kryesisht të ngjashëm, me diell dhe vranësira kalimtare.

Në fushat barike nuk do të ketë luhatje të mëdha duke e mbajtur ketë situatë relativisht të qetë meteorologjike.

Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet -1 deri 3 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet 11-13 gradë Celsius.

Në fundjavë një front me vranësira të dendura parashihet të përfshijë territorin tonë duke mundësuar që nëpër disa territore të kufizuara të bien riga të dobëta shiu.

Do të fryjë erë kryesisht nga verilindja dhe veriperëndimi me shpejtësi 1-7m/s.