Juventus në Malmoe me amerikano-jugorët, por pa Chiesan: në portë sërisht Szczesny

Periskopi.com Sporti

Të fshijnë fillimin katastrofik në kampionat (kurrë aq keq që nga 2015-16, i cili më pas përfundoi me titull) dhe të përpiqen të fillojnë mbarë të paktën në Ligën e Kampionëve. Juventus pret debutimin sezonal kundër Malmoe, duke shpresuar se do të jetë e mjaftueshme për t’u paraqitur me ekipin e plotë për të dhënë një sinjal pozitiv.

Kush beson në destin, mund të kapet pas faktit se suedezët janë i njëjti kundërshtar kundër të cilit Allegri filloi aventurën e tij me Juventus në Evropë, e cila arriti kulmin me finalen në Berlin në fund të atij sezoni.

Për më praktikët, megjithatë, Malmoe është vetëm një kundërshtar që rrezikon të bëhet i frikshëm pavarësisht faktit se në nivel teknik duhet të jetë inferior ndaj Zonjës.

Në krahasim me transfertën e Napolit, trajneri toskan do të jetë në gjendje të llogarisë kthimin e lojtarëve të Amerikës së Jugut. Sidoqoftë, do të mungojë Federico Chiesa. I mbajtur pushim, si një masë paraprake, për shkak të tendosjes së muskujve, pikërisht për ta pasur në dispozicion për Ligën e Kampionëve, sulmuesi është stërvitur i diferencuar në stërvitjen e fundit para se të nisej për në Suedi dhe nuk është grumbulluar. Shpresa është që ai të rikuperohet për ndeshjen kundër Milanit të dielën në mbrëmje.

Ai, Dybala, Alex Sandro, Danilo, Bentancur dhe Cuadrado (i kthyer në Itali pas problemeve të gastroenteritit dhe gati për të luajtur) duhet t’i ndryshojnë fytyrën e një ekipi në kërkim të identitetit të humbur. Pothuajse të zhdukur pas lamtumirës së Cristiano Ronaldos.

Në portë do të jetë ende Szczesny, por, siç tha vetë Allegri, atij nuk do t’i jepet asnjë shans i mëtejshëm pas gabimeve të shumta të paguara me çmim të lartë nga ekipi. Nuk është grumbulluar Bernardeschi për një shqetësim të vogël muskular në fund, përveç Arthur dhe Kaio Jorge. Kjo është lista e plotë: Szczesny, Pinsoglio, Perin; De Sciglio, Chiellini, De Ligt, Danilo, Cuadrado, Alex Sandro, Bonucci, Rugani; Ramsey, McKennie, Rabiot, Locatelli, Bentancur, Kulusevski; Morata, Dybala, Kean.