Kampiones së boksit i merret titulli i botës, menstuacionet fajtor

Periskopi.com Sporti

Kampionja e boksit humb titullin e botës: Menstruacionet fajtori

Shannon Courtenayt pritet t’i merret titulli botëror WBA, pasi nuk pati peshën e duhur për meçin që do të zhvillohej për mbrojtjen e titullit kundër Jamie Mitchell.

28-vjeçarje britanike pati peshë 1.1 kilogram më të rëndë se që lejohej në matjet e së premtes padite në Liverpul, edhe pse meçi thuhet se do të ndodhë.

”Ne ishim në peshën e duhur dhe të gatshëm për të vazhduar dje,” tha ajo në Instagram.

”Pastaj, mbrëmë pa pritur filloi cikli menstrual, që e bën një grua të shtojë peshë.

“Ne nuk kishim probleme me peshën gjatë kampit dhe gjatë gjithë javës unë kam qenë në një vend vërtet të mirë dhe gati.

“Të thuash se jam e shkatërruar është një nënvlerësim sepse kjo nuk ka ndodhur kurrë më parë – unë jam gjithmonë profesioniste, por kjo ishte fizikisht jashtë kontrollit tim.

“Ka ndodhur dhe unë nuk mund ta ndryshoj, por ajo që mund të bëj është të dal atje nesër (të shtunën) në mbrëmje, të fitoj dhe të marr rripin tim menjëherë pas dhe kjo është pikërisht ajo që do të bëj.

“Faleminderit të gjithëve që kanë dërguar mesazhe për të më kontrolluar dhe për të më dërguar dashuri.

“Unë jam duke u fikur tani kam një luftë për t’u bërë gati.” /Periskopi.com/