Kancelari gjerman: Duam të sigurohemi që llogaritjet e Putinit të mos funksionojnë

Kancelari gjerman: Duam të sigurohemi që llogaritjet e Putinit të mos funksionojnë

Kancelari gjerman, Olaf Scholz, ka thënë se vendet kryesore të G7 do ta bëjnë të qartë në samitin e tyre të ardhshëm se Ukraina mund të marrë mbështetjen që i nevojitet “për aq kohë sa të jetë e nevojshme”.

Në një intervistë me agjencinë gjermane të lajmeve të publikuar të shtunën, Scholz tha se donte të përdorte takimin e javës së ardhshme me liderët e tjerë të G7 në fshatin bavarez të Elmau për të diskutuar perspektivat afatgjata të Ukrainës.

“Ne do të vazhdojmë të mbështesim Ukrainën për aq kohë sa të jetë e nevojshme”, tha Scholz. “Ne duam të sigurohemi që llogaritjet e presidentit rus [ Vladimir Putin ] të mos funksionojnë.

“Putin padyshim shpreson se gjithçka do të bjerë në vend pasi të ketë pushtuar mjaft tokë dhe komuniteti ndërkombëtar do t’i kthehet biznesit si zakonisht,” shtoi ai. “Ky është një iluzion.”

Associated Press raporton se Scholz ka thënë se ai dhe homologët e tij nga Franca, Italia dhe Rumania kishin diskutuar furnizimet e mëtejshme të armëve për Ukrainën, veçanërisht municionet dhe artilerinë me presidentin Volodymyr Zelensky gjatë vizitës së tyre në Kiev të enjten.

Katër liderët mbështetën gjithashtu ofertën e Ukrainës për anëtarësim në Bashkimin Evropian, një qëndrim që Scholz tha se shpresonte që të gjitha vendet e bllokut ta mbështesin në një tubim në Bruksel javën e ardhshme.

Shpërndaje në: