Keni shtypje të lartë të gjakut? Këtë ushqim assesi nuk bën ta hani

Keni shtypje të lartë të gjakut? Këtë ushqim assesi nuk bën ta hani

Krahas marrjes së terapisë, shtypja e gjakut mund të rregullohet edhe me ushqim të drejtë. Ekspertët rekomandojnë që ta shmangni këtë ushqim nëse keni shtypje të lartë të gjakut.

 

Prodhimet mishrave të terur
Këto prodhime të shijshme mund të jenë bombë e vërtet natriumi. Vetë përgatitja e këtij mishi kërkon shtesë goxha të madhe kripe. Ushqimi i cili përmban përqindje të kripës janë prodhimet e mishrave të terura, picat e ngrira, lëngjet e blera nga pemët dhe perimet, prodhimet nga domatet e konservuara…

Pica e ngrirë
Edhe vetë përbërësit e picës përmbajnë mjaft kripë – brumë, djathë, salcë domateje, prodhime mishrash të terur… Mirëpo, prodhuesit i shtojnë edhe më shumë kripë këtij specialiteti të shijshëm para ngrirjes në mënyrë që të ruajnë shijen

Tranguj turshi
Konservimi i ushqimit nënkupton edhe shtesë kripe. Mirëpo, kripa e tepërt nga trangujt e zakonshëm mund të bëjë sfungjer për natrium. Sa më gjatë që të qëndrojnë perimet në lëng të njelmët, aq më shumë do të thithin kripën.

dining-and-blood-pressure

Domate nga konserva
Prodhimet siç janë salca e domateve, salca për brumëra nga konserva përmbajnë mjaft kripë. Vetëm një filxhan e këtyre prodhimeve mund të përmbajë edhe deri në 600 mg natrium.

Sheqeri
Siç e dini me siguri, konsumimi i shtuar i sheqerit mund të çojë në shtim peshe dhe në probleme të shumta shëndetësore. Gjithashtu, personat të cilët janë me mbipeshë u ekspozohen më shumë rrezikut nga ngritja e presionit të gjakut. Ekspertët rekomandojnë konsumim ditor më së shumti nëntë lugë të vogla sheqer.

Lëkura e pulës dhe ushqimi i përpunuar
Personat me hipertension do të duhej t’u shmangen yndyrave të ngopura, andaj nuk u rekomandohet personave të cilët vuajnë nga shtypja e lartë e gjakut.

Kafja
Kjo pije e zezë mund të shkaktojë ngritje të shpejtë të shtypjes së gjakut. Nuk kafja i vetmi fajtor për ngritje të shtypjes së gjakut, por edhe të gjitha pijet të cilat përmbajnë kafeinë, siç janë pijet e gazuara dhe çaji.

Alkooli
Sasia e vogël mund të ulë shtypjen e gjakut, mirëpo sasia e tepruar e alkoolit mund të shkaktojë hipertension. Sekreti i shëndetit të mirë vërtet është në kujdes. /Telegrafi/

Shpërndaje në:
TË NGJASHME
Visar Ymeri: Takimi i 4 prillit të prodhojë orar të qartë të zbatimit të marrëveshjes bazë

Më 18 mars të këtij viti kryeministri i Kosovës, Albin Kurti dhe presidenti i Serbisë,…

Vritet me thikë një 60-vjeçare shqiptare në Itali, arrestohet bashkëshorti i saj

Një grua shqiptare rreth 60-vjeçe është vrarë me thikë në Itali. Ajo punonte si shitëse…

Hoti: Kurti nuk ka lidhje me ekonomi

Deputeti i Lidhjes Demokratike të Kosovës Avdullah Hoti, tha se kryeministri i Kosovës i Kosovës,…

LDK-ja sot mban konferencë për media

Lidhja Demokratike e Kosovës ka thirrur për sot konferencë për media. Konferenca është planifikuar të…

Turqia miraton kërkesën e Finlandës për anëtarësim në NATO

Turqia ka miratuar më në fund kërkesën e Finlandës për t’u bashkuar me NATO-n, duke…

Trump nën akuzë, juria e madhe voton për ngritjen e padisë ndaj ish-presidentit

Një juri e madhe në Manhatan ka votuar për ngritjen e një padie ndaj ish-presidentit…

Ngjarjet e planifikuara për ditën e sotme

Ngjarjet e datës 31 mars Lëvizja FOL prezanton gjetjet nga monitorimi i publikimit të vendimeve…

Nesër hyjnë në fuqi tarifat e reja të energjisë

Bordi i Zyrës së Rregullatorit për Energji ka miratuar dje tarifat e reja të energjisë…