Këta janë politikanët që do të marrin pjesë në ndeshjen përmbyllëse të Botërorit Rusia 2018

Këta janë politikanët që do të marrin pjesë në ndeshjen përmbyllëse të Botërorit Rusia 2018

Kolinda Grabar Kitraoviç, presidente e Kroacisë, ka qenë protagoniste kryesore në media sa herë ka fituar kombëtarja e saj, dhe pa dyshim njejtë do të jetë edhe sot kur do të luhet finalja e Botërorit Rusia 2018 ndërmjetë Francës dhe Kroacisë në orën 17:00.

Së bashku me Kitaroviçin në ceremoninë përmbyllëse të Kupës së Botës do të jetë i pranishëm edhe presidenti rus, Vladimir Putin, raporton Periskopi, marrë nga Sputnik.

Sipas Kremlinit zyrtar, Putin do tëmarrë pjesë edhe në ndarjen e medaljeve për fituesit e Kupës së Botës,.

Bashkë me Putinin e Kitaroviçin, do të jetë edhe presidenti francez, Emanuel Makron dhe gruaja e tij.

Sipas të përditshmes ruse, tre lidërët do të takohen para fillimit të ndeshjes.

Përveç këtyre, në finale e Kupës së Botës do të jenë të pranishëm edhe emiri i Katarit, Sheikh Tamim bin Hamad al-Thani, vendi i të cilit do të organizojë Botërorin e radhës, raporton Periskopi.

Gjithashtu pritet që të vijë edhe presidenti i Palestinë, Mahmoud Abbas, kryeministri i Hungarisë, Viktor Orban, ai i Bjellorusisë, Aleksandër Lukashenko. Do të ketë edhe krerë shtetëorë nga Moldavia, Armenia, Kirgistani, Sudani, Gaboni.

Në ceremoninë përmbyllëse të Botërorit do të marrin pjesë edhe këngëtari i grupit Rolling Stones, Mick Jagger dhe ylli i atletikës Usain Bolt, gjithashtu për himnin e këtij Botërori, do të kujdesen Ëill Smith, këngetarja me famë botërore Era Istrefi dhe Nicki Jamm./Periskopi/

Shpërndaje në: