Këto janë 10 vendet më të pakënaqura në botë

Këto janë 10 vendet më të pakënaqura në botë

Ditën e sotme është publikuar lista e vendeve më pak të lumtura në botë. Sipas “indeksit të mjerimit” vjetor, varfëria, inflacioni dhe gjithashtu konfliktet janë vendimtare për futjen e shteteve në këtë listë.

Në krye të listës për vitin 2022 është Zimbabve. Kombi afrikan, shtëpia e rreth 16 milionë njerëzve, tani renditet në mesin e pesë kombeve më të zymta për të tretin vit radhazi.

10 vendet e para u plotësuan nga Venezuela, Siria, Libani, Sudani, Argjentina, Jemeni, Ukraina, Kuba dhe Turqia, të cilat kryesuan renditjen si vendet më të pakënaqura në botë. Ukraina, e cila aktualisht po mbron territorin e saj në një luftë të dhunshme dhe të përgjakshme të nisur nga forcat pushtuese ruse të Vladimir Putinit, renditet në vendin e tetë.

Shpërndaje në: