Kjo është pilotja e parë afgane me mbulesë që kërkon azil në SHBA (Foto)

Kjo është pilotja e parë afgane me mbulesë që kërkon azil në SHBA (Foto)

Kapt. Niloofar Rahmani tha për Wall Street Journal: “Do të doja të fluturoja për vendim tim – kjo është ajo çfarë kam dashur gjithmonë të bëj. Por frikësohem për jetën time”.

Rahmani, 25 vjeçe, i ka sfiduar kërcënimet me vdekje nga talibanët dhe madje edhe anëtarëve të familjes së vet, për shkak se u bë femra e parë e Forcës Ajrore në historinë e Afganistanit dhe femra e parë pilote në ushtrinë afgane që nga rënia e talibanëve më 2001.

Ajo ishte nderuar me çmimin ndërkombëtar ‘Gratë e Guximshme’ nga Departamenti Amerikan i Shtetit në vitin 2015.

3b9ef1f800000578-4064516-image-a-11-1482629353957_1482679990-4725018

3b9ef17d00000578-4064516-image-a-1-1482629249790_1482679980-4587043

3b9f0abc00000578-4064516-image-a-9-1482629283497_1482679980-1563869

Shpërndaje në: