Kleriku afgan vritet nga bomba e fshehur në këmbën artificiale

Periskopi.com Lajme

Një klerik i shquar afgan që mbështeste talebanët është vrarë në një shpërthim në Kabul, sipas raporteve lokale.

Sheikh Rahimullah Haqqani thuhet se vdiq në një sulm vetëvrasës gjatë një seminari islamik në kryeqytetin afgan.

Ai ishte një mbështetës i arsimimit të femrave dhe më parë i kishte mbijetuar dy atentateve në Pakistan, transmeton Klankosova.tv.

Aktualisht nuk është e qartë se kush është përgjegjës për vrasjen e tij, por ai më parë ishte shënjestruar nga grupi i Shtetit Islamik (IS).

Sipas disa burimeve talebane që folën për agjencinë e lajmeve Reuters, sulmi ndodhi pasi një burrë që kishte humbur më parë njërën këmbë shpërtheu eksplozivin e fshehur në një gjymtyrë plastike artificiale.

Sheikh Haqqani ishte një mbështetës i qeverisë talebane të Afganistanit dhe një kritik i shquar i grupit militant xhihadist, Shteti Islamik, Provinca Kohrasan (IS-K), një degë rajonale e IS që vepron në Afganistan dhe kundërshton sundimin e talebanëve, raporton BBC, transmeton Klankosova.tv.