Konjufca: Kërkesat e Abdixhikut e Krasniqit për fushatën mu duken të arsyeshme, mbase duhet hequr fare

Periskopi.com Lajme

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca, thotë se s’do të duhej të lejohej mbajtja e fushatës zgjedhore para zgjedhjeve të tetorit.

Ai thotë se pajtohet me deklaratat e kruet të LDK’së Lumir Abdixhiku dhe atij të PDK’së, Memli Krasniqi, për fushatën zgjedhore.

“Fushata zgjedhore jo vetëm që duhet të shkurtohet por unë do të thoja ndoshta të hiqet krejt për shkak të pandemisë”, tha Konjufca në emisionin DPT te Fidani në T7.

“Së pari mua mu dukën shumë të arsyeshme adresimet edhe të z.Abdixhiku edhe të z.Krasniqi sa i përket zgjedhjeve dhe fushatës zgjedhore. Unë pajtohem plotësisht me këtë qëndrim”, shtoi ai.

“Kjo nuk varet prej meje [shtyrja e zgjedhjeve] por nëse do të thoja mendimin tim personal unë mendoj që zgjedhjet do të duhej të shtyheshin”, ka deklaruar ai.

“Sa i përket shtyrjes së zgjedhjeve mendoj që është kompetencë e presidencës. Por me sa di unë presidentja vendimin e saj e merr pas rekomandimit të IKSHPK’së”, ka shtuar tutje kryekuvendari.

Tutje, kreu i Kuvendit ka përmendur edhe fushatën derë-më-derë si dhe çështjen e mënyrës së kërkimit të votes nga kandidatët për asambleistë, që sipas tij mund të shkaktojë pikun e pandemisë.

“Unë po të garantoj që nëse mbahen zgjedhjet edhe nëse ka me pasë fushatë, sado e shkurtë ajo, qe në formën e vet të shkurtuar, unë mendoj që partitë politike kanë me zgjedhë metodën e futjes nëpër familje. Kemi me mijëra asambleistë që e lypin votën individuale, unë ma merr mendja që në mes të nëntorit mund ta arrijmë numrin e pikut. Prapë kemi me ardhë në pik në numrin më të madh të rasteve”, ka thënë ndër të tjera ai.

Shpërndaje në: