Koreja e Veriut lëshon raketa me rreze të shkurtër në det

Periskopi.com Lajme

Koreja e Veriut ka lëshuar një raketë me rreze të shkurtër drejt detit në brigjet e saj lindore herët të martën, tha ushtria e Koresë së Jugut.

Testi ndodhi pasi ambasadori i Koresë së Veriut tha në OKB se askush nuk mund të mohojë të drejtën e Phenianit për vetëmbrojtje dhe për të testuar armë.

Në fillim të këtij muaji Pheniani ka testuar raketat balistike dhe ato lundruese, shkruan BBC.

Por disa ditë më parë edhe Koreja e Veriut kishte shprehur gatishmërinë për të hyrë në bisedime me Jugun.

Ushtria amerikane tha në një deklaratë të martën se ishte në dijeni të lëshimit të raketës, por që nuk përbënte asnjë kërcënim të menjëhershëm për personelin amerikan ose aleatët e tij.

Sidoqoftë, Komanda Indo-Paqësore e SHBA tha se nisja “nxori në pah ndikimin destabilizues të programit të armëve të paligjshme të Koresë së Veriut”.

Të martën, media japoneze citoi ministrinë e mbrojtjes të thoshte se predha mund të ketë qenë një raketë balistike, e cila është e ndaluar sipas sanksioneve të Kombeve të Bashkuara.

Kim kishte thënë ditë më parë se ata ishin të hapur ndaj propozimit të Moon për të shpallur zyrtarisht fundin e Luftës Koreane, por shtoi se Jugu duhej të ndalonte së pari “politikat e saj armiqësore”.

Menjëherë pas lëshimit të fundit, i dërguari i Koresë së Veriut Kim Song foli në Asamblenë e Përgjithshme vjetore të OKB -së në Nju Jork.

Ai tha se Veriu kishte të drejtë të “zhvillonte, testonte, prodhonte dhe zotëronte” sisteme armësh.

Kim shtoi se vendi “po ndërton mbrojtjen tonë kombëtare për të mbrojtur veten dhe për të mbrojtur me siguri sigurinë dhe paqen e vendit”, sipas një raporti të AFP.

Koreja e Veriut ka akuzuar vazhdimisht Jugun për standarde të dyfishta mbi aktivitetet ushtarake.

Shpërndaje në: