Koreja Veriore fajëson “gjërat aliene” për shpërthimin e COVID-19

Periskopi.com Lajme

Koreja Veriore ka pretenduar të premten se vala e parë e infektimeve me COVID-19 në vend filloi kur pacientët prekën “gjëra aliene” afër kufirit me Korenë Jugore, që duket se po fajëson shtetin fqinj për valën e infektimeve që goditi vendin e izoluar, shkruan Reuters, përcjell Periskopi.

Koreja Veriore ka urdhëruar qytetarët e saj të jenë “syçelë kur përballen me gjëra aliene që vijnë nga era dhe fenomenet e tjera klimatike dhe nga balonët në zonat përreth kufijve dhe vijës demarkuese”.

Sipas mediave shtetërore, një ushtar 18-vjeçar dhe një fëmijë 5-vjeçar që kishin pasur kontakte me materiale të paidentifikuara “në një kodrinë rreth barakave dhe selive të banuara” në rajonin Kumgang në prillin e hershëm, treguan simptoma dhe më vonë rezultuan pozitiv me koronavirus.

Defektorët nga Koreja Veriore dhe aktivistët nga Koreja Jugore për dekada të tëra kanë dërguar balona për të dërguar fletushka dhe ndihma humanitare matanë kufirit tejet të fortifikuar. /Periskopi/