Kosova U17 dhe U19 mësojnë kundërshtarët, Rusia njëra prej tyre
Është hedhur ditën e sotme në Nion të Zvicrës në selinë e UEFA-s, shorti për kualifikueset e Kampionatit Europian për kombëtaren U-17.
Të rinjtë e Kosovës do të jenë në grup së bashku me Holandën, Slloveninë dhe Wellsin, shkruan Indeksonline.
Ndërsa Shqipëria është në grup me Portugalinë, Ukrainën dhe Gjeorgjinë.
Kosova ndeshjet do t’i zhvilloj nga 9-15 tetor të vitit të ardhshëm, ndërsa Shqipëria nga 13-19 nëntor.
Dy të parat në çdo grup, së bashku me katër skuadrat e treta me rekordet më të mira do të bashkohet me Spanjën dhe Anglinë në raundin elitë në mars të vitit 2020.
Grupi 1 (9-15 tetor) : Belgjika, Polonia *, IRJ e Maqedonisë, Lihtenshtajni
Grupi 2 (24-30 tetor) : Italia, Turqia, Irlanda e Veriut, Luksemburgu *
Grupi 3 (12-18 tetor) : Republika e Irlandës *, Izraeli, Mali i Zi, Andorra
Grupi 4 (27 shtator-3 tetor) : Suedia *, Danimarka, Ishujt Faroe, Lituania
Grupi 5 (22-28 tetor) : Francë, Sllovaki, Qipro *, Gjibraltar
Grupi 6 (24-30 tetor) : Serbia, Hungaria, Bjellorusia *, Letonia
Grupi 7 (22-28 tetor) : Skoci *, Kroaci, Islandë, Armeni
Grupi 8 (13-19 Nëntor) : Portugalia *, Ukraina, Gjeorgjia, Shqipëria
Grupi 9 (13-19 nëntor) : Gjermania, Greqia *, Azerbajxhani, Kazakistani
Grupi 10 (24-30 tetor) : Rusia, Zvicra, Rumania *, San Marino
Grupi 11 (25 shtator-1 tetor) : Bosnja dhe Hercegovina, Republika Çeke, Finlanda *, Moldavia
Grupi 12 (9-15 tetor) : Holandë *, Slloveni, Uells, Kosovë
Grupi 13 (17-23 tetor) : Austria, Norvegjia *, Bullgaria, Malta
Pas shortit për U17 në Nion të Zvicrës në selinë e UEFA-s, është hedhur edhe shorti për kualifikueset e Kampionatit Europian për kombëtaren U-19.
Kosova do të ketë për kundërshtar Rusinë, Poloninë dhe Welsin, shkruan Indeksonline.
Në anën tjetër, Shqipëria në grup do të jetë me Greqinë, Belgjikën dhe Holandën.
Dy të parët në çdo grup, së bashku me ekipin e tretë të vendosur me rekordin më të mirë do të bashkohen me Portugalinë në raundin elitë në pranverë 2020.
Grupi 1 : Turqia, Bullgaria, Mali i Zi, Armenia
Grupi 2 : Spanja, Serbia, Rumania, Lituania
Grupi 3 : Gjermani, Skoci, Bjellorusi, Andorra
Grupi 4 : Greqia, Belgjika, Islanda, Shqipëria
Grupi 5 : Rusia, Polonia, Uellsi, Kosova
Grupi 6 : Italia, Sllovakia, Qipro, Malta
Grupi 7 : Republika Çeke, Norvegjia, Azerbajxhani, San Marino
Grupi 8 : Franca, Danimarka, Polonia, Ishujt Faroe
Grupi 9 : Ukraina, Suedia, Sllovenia, Estonia
Grupi 10 : Austria, Republika e Irlandës, Zvicra, Gjibraltari
Grupi 11 : Angli, Bosnjë dhe Hercegovinë, IRJ të Maqedonisë, Luksemburg
Grupi 12 : Holanda, Izraeli, Letonia, Moldavia
Grupi 13 : Kroacia, Gjeorgjia, Hungaria, Kazakistani.