Kriptovaluta Shiba Inu po rritet marramendshëm, pse po ndodh kjo?

Periskopi.com Tech & Auto

Monedha Shiba Inu u rrit në nivele rekord të ri, duke mbyllur një rritje prej mbi 60 milionë për qind gjatë vitit të kaluar.

Kriptomonedha parodi – e cila duket se është frymëzuar nga Dogecoin, një tjetër kriptomonedhë meme – është rritur pothuajse 68.5 për qind gjatë 24 orëve të fundit, sipas coinmarketcap. Ajo ka pakësuar disa nga fitimet e saj që nga momenti kur arriti maksimumin e saj të të gjitha kohërave herët në mëngjes, në kohën e SHBA-së, por mbetet monedha dixhitale e 11-të më e madhe për nga kapitalizimi i tregut.

Tokeni, e cila doli në shitje vitin e kaluar, është rritur afërsisht 183 për qind në shtatë ditët e fundit dhe tani ka një vlerë tregu prej rreth 30 miliardë dollarë, raporton cnn.

Ashtu si Dogecoin, monedha Shiba Inu përmban qenin Shiba Inu si figurë. Kjo rritje meteorike u bë shkaku i investimeve të disa milionerëve, të cilët kanë investuar, transmeton Telegrafi.

Monedha ka fituar gjithashtu një pjesë të vogël të mbështetësve të famshëm deri te atletët profesionistë.

Në fillim të këtij viti, bashkë-themeluesi i Ethereum, Vitalik Buterin, bëri bujë duke dhuruar monedhë Shiba Inu me vlerë 1 miliard dollarë në një fond të ndihmës për coronavirus në Indi.

Rritja e saj dramatike këtë javë përkon me rritjen e mbështetjes për një peticion Change.org që i kërkon platformës tregtare Robinhood të listojë në faqe monedhën Shiba Inu. Peticioni ka mbledhur deri më tani 334.500 nënshkrime.

Robinhood nuk iu përgjigj menjëherë një kërkese për koment nga CNN Business. Kompania në vitin 2018 filloi të zgjerojë ofertat e saj të kriptove përtej Bitcoin dhe Ethereum për të përfshirë monedhat duke përfshirë Litecoin dhe Bitcoin Cash.

Këtë vit, rritja rekorde e Dogecoin ushtroi aq shumë presion mbi sistemet e tregtimit të kriptove të platformës, saqë u thye për një kohë të shkurtër. Ajo tha këtë javë se kriptovalutat përbënin gati 20 për qind të të ardhurave të saj të bazuara në transaksione në tremujorin e tretë, ose rreth 51 milionë dollarë. Kjo është një rritje prej 860 për qind nga e njëjta periudhë e vitit të kaluar.

 

Monedha Shiba Inu gjithashtu u rrit në fillim të kësaj jave, por humbi disa fitime të fundit pasi CEO i Tesla, Elon Musk – i cili është një adhurues i madh i dogecoin – postoi në Twitter se ai nuk zotëron asnjë monedhë Shiba Inu. Në një postim vijues në Twitter, ai shtoi se ka blerë “Bitcoin, Ethereum & Doge. Kjo është ajo”. Tweetet e Musk kanë lëvizur shpesh tregjet e kriptove.

Monedhat e tjera virtuale të njohura kanë parë gjithashtu rritje shpërthyese. Bitcoin, kriptomonedha më e vlefshme në botë, arriti nivelin më të lartë të të gjitha kohërave prej gati 67 mijë dollarëve për monedhë javën e kaluar, duke kryesuar rekordin e mëparshëm të vendosur në prill.

Çmimi i Bitcoin janë rritur 50 për qind këtë muaj, nga pak më pak se 44 mijë dollarë në fund të shtatorit. Bitcoin aktualisht tregtohet me mbi 58 mijë dollarë.